Participating Teams 2022

No Club Team Country Boat Class Team gender Age Category
1 Bajai Spartacus Sport Club Bajai Spartacus SC Hungary 8+ M Man Open
2 Ondina Ondina Rowing Italy 8+ W Woman Masters D
3 RG Ister Linz / Nibelungen Klosterneuburg Rowing Friends Ister Nibelungen Austria 8x+ X Mixed Masters C
4 Wiener Ruderverein Austria Austria8 Austria 8+ M Man Masters D
5 WRC Pirat Rocket Mix Austria 8x+ X Mixed Masters C
6 Rudergesellschaft Wiking e.V. The Vikings Germany 8+ M Man Open
7 C.C. ROMA I barcaroli tiberini Italy 8+ X Mixed Open
8 C.C. ROMA I fiori tresteverini Italy 8+ W Woman Master E
9 Ruderverein Normannen Normaniac Austria 8x+ M Man Open
10 Rg. KRV Alemannia/LIA/FRIESEN ALE Austria 8x+ X Mixed Masters D
11 EWRC LIA LIA Mix Austria 8+ X Mixed Masters D
12 Rgm. LIA/DBU/PIR V8- Crew Austria 8+ M Man Masters C
13 EWRC LIA LIA Oldboys Austria 8x+ X Mixed Masters G
14 Rgm. LIA/STA LIA Senior Women Austria 8+ W Woman Open
15 Rgm. LIA/PIR LIA Frauen Austria 8x+ W Woman Masters D
16 Rgm. LIA/PIR/DOW/STA Team Karl Austria 8+ M Man Open
17 EWRC LIA LIA Juniors W Austria 8+ W Woman Junior
18 RV Wiking Linz Linzer Sprintladies Austria 8+ W Woman Open
19 Gyor Athletic Club – GYAC Szupercsapat Hungary 8+ W Woman Junior
20 RV ELLIDA ELL/LIA/STE/TU Austria 8x+ X Mixed Master F
21 RV Albatros RV Albatros Austria 8x+ W Woman Master E
22 Győri Atlétikai Klub Győr Masters 8+ Hungary 8+ M Man Masters B
23 WRV Donauhort/AUS/ALE/FRI Schlumpfinen Austria 8x+ W Woman Masters C
24 WRC Pirat SPONTANEOUS Austria 8x+ X Mixed Open
25 Steiner Ruder Club Steiner Hund – Männer Austria 8x+ M Man Open
26 Steiner Ruder Club Steiner Hund – Mixed Austria 8x+ X Mixed Open
27 NGusar / Jadran / Tresnjevka Hendrix mix Croatia 8+ X Mixed Masters C
28 Győri Atlétikai Club Győri Atlétikai Club Hungary 8+ M Man Junior
29 Csepel Rowing Club Csepel mix Masters Hungary 8+ X Mixed Masters C
30 WRC Pirat X8 Vienna Austria 8+ X Mixed Masters C
31 GYAC Győr GŐR Master MIX 8 Hungary 8+ X Mixed Masters D
32 Tresnjevka TRESNJEVKA MASTERS 8+ Croatia 8+ M Man Masters D
33 WRC Pirat/ Ellida Golden Girls & Boys Austria 8x+ X Mixed Master E
34 Wiener Ruderverband WRV Junioren Boot 1 Austria 8+ M Man Junior
35 Wiener Ruderverband WRV Junioren Boot 2 Austria 8+ M Man Junior
36 LIA (tbd) LIA Junioren Austria 8+ M Man Junior